REGULAMIN REKRUTACJI DO ŻŁOBKA GMINNEGO „BĄCZEK” W KOŚCIELCU NA ROK SZKOLNY 2025/2026
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi do lat 3 (Dz. U. z 2021 r. poz. 75)
Uchwała Rady Gminy Kościelec nr LV/405/23 zmieniająca Statut Żłobka Gminnego ,,BĄCZEK” w Kościelcu, z dnia 29 czerwca 2023 r.
§ 1
Regulamin Rekrutacji dzieci do Żłobka ustala warunki przyjmowania dzieci do Żłobka Gminnego „BĄCZEK” w Kościelcu, obowiązki Rodziców i Żłobka Gminnego.
ZASADY REKRUTACJI § 2
Do Żłobka przyjmowane są dzieci, których rodzice zamieszkują na terenie Gminy Kościelec.
Dzieci spoza Gminy Kościelec będą mogły być przyjmowane do Żłobka tylko w sytuacji zaspokojenia potrzeb mieszkańców gminy i posiadania wolnych miejsc w placówce.
Żłobek sprawuje opiekę nad dziećmi w wieku od 20 tygodnia życia do końca roku szkolnego, w którym dziecko ukończy 3 rok życia.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach możliwe jest przedłużenie pobytu dziecka w Żłobku do 4 roku życia, pod warunkiem, że rodzice (prawni opiekunowie) złożą oświadczenie o przeszkodach w objęciu dziecka wychowaniem przedszkolnym.
Oświadczenie określonego w pkt. 4 określa załącznik nr 6 do Regulaminu Rekrutacji.
Liczebność dzieci w żłobku określa Regulamin Organizacyjny.
HARMONOGRAM REKRUTACJI § 3
Zapisy do Żłobka prowadzone są przez cały rok.
Przyjęcia dzieci odbywają się w miarę posiadanych wolnych miejsc.
Nabór podstawowy do Żłobka ustala się co roku na wolne miejsca w Żłobku, w terminie określonym przez Dyrektora.
Od dnia 24 marca 2025r. do 31 marca 2025r. rodzice składają Kartę zgłoszenia dziecka, która stanowi Załącznik nr 1 do Regulaminu.
Harmonogram naboru określonego w pkt.1, określa Załącznik nr 2 do Regulaminu.
Dzieci nieprzyjęte do Żłobka umieszcza się na liście rezerwowej;
Jeżeli w trakcie roku zwalnia się miejsce, Dyrektor Żłobka zawiadamia kolejną osobę z listy oczekujących o możliwości przyjęcia dziecka i uzgadnia dokładny termin i warunki przyjęcia.
W przypadku, gdy osoba informowana o gotowości Żłobka do przyjęcia dziecka odmawia oddania dziecka, zawiadamiana jest kolejna osoba z listy rezerwowej.
Jeżeli rodzic chce przesunąć przyjęcie dziecka na termin późniejszy, Dyrektor Żłobka może na ten okres przyjąć inne dziecko z listy na podstawie umowy z jego rodzicem.
§ 4
Warunkiem przyjęcia dziecka do Żłobka jest zawarcie umowy cywilno-prawnej w sprawie korzystania z usług Żłobka, najpóźniej w dniu rozpoczęcia korzystania przez dziecko z usług Żłobka.
Wzór umowy o świadczenie usług w Żłobku stanowi Załącznik nr 5.
§ 5
Niepodpisanie umowy przez rodziców dziecka w terminie wskazanym w §4 ust.1 jest równoznaczne z rezygnacją z uczęszczania dziecka do Żłobka, skreśleniem go z listy przyjętych i przyjęciem kolejnego dziecka z listy oczekujących na miejsce w Żłobku.
KOMISJA REKRUTACYJNA § 6
Komisja Rekrutacyjna składa się z 3 osób, powołanych przez Dyrektora. Przewodniczącym Komisji Rekrutacyjnej jest Dyrektor.
Ze względu na RODO (Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych) podczas składania dokumentów rekrutacyjnych przez rodzica, nadawany będzie unikatowy numer, który będzie umieszczony na liście zakwalifikowanych dzieci do Żłobka.
KRYTERIA REKRUTACJI § 7
Do rekrutacji przystępują dzieci mające miejsce zamieszkania na terenie Gminy Kościelec;
Rekrutacja odbywa się na podstawie uzyskanej liczby punktów rekrutacyjnych;
Liczba punktów rekrutacyjnych jest sumą wartości punktowych kryteriów zaznaczonych w Karcie Zgłoszenia Dziecka;
Punkty za spełnianie kryteriów zostaną naliczone, gdy:
zaznaczono w Karcie zgłoszenia kryteria, które dziecko spełnia;
dostarczono do Żłobka wypełnioną i podpisaną przez rodzica/prawnego opiekuna Kartę zgłoszenia wraz z odpowiednimi dokumentami;
w przypadku uzyskania równorzędnej sumy punktów rekrutacyjnych do Żłobka, Komisja Rekrutacyjna wybierze dziecko na podstawie losowania.
§ 8
Punktacja w procesie rekrutacji stanowi Załącznik Nr 3 do niniejszego Regulaminu.
§ 9
Na potrzeby rekrutacji przyjmuje się definicje:
Wielodzietność rodziny – oznacza rodzinę wychowującą troje i więcej dzieci;
Rodzic samotnie wychowujący dziecko - oznacza rodzica będącego panną, kawalerem, wdowcem, wdową, rozwódką, rozwodnikiem albo rodzica w stosunku do którego orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów a także rodzica pozostającego w związku małżeńskim jeżeli jego małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa kare pozbawienia wolności)
Niepełnosprawność – niepełnosprawność potwierdzona orzeczeniem o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności lub orzeczeniem równoważnym w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1172 z późn. zm.).
Dokumenty potwierdzające spełnianie przez kandydata kryteriów:
oświadczenie – w przypadku kryteriów: wielodzietność, praca/studia (, miejsce zamieszkania rodziców/prawnych opiekunów
samotne wychowywanie dziecka - oświadczenie o samotnym wychowaniu dziecka,
niepełnosprawność - orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1172 z późn. zm.).
POSTANOWIENIA KOŃCOWE § 10
Dzieci już uczęszczające do Żłobka, nie podlegają ponownej rekrutacji, rodzice/opiekunowie prawni jeśli wyrażają wolę o kontynuowaniu korzystania z usług Gminnego Żłobka, są zobowiązani do wypełnienia Formularza kontynuacji pobytu dziecka w Żłobku na rok kolejny, stanowiącego Załącznik nr 4.